Fakty i mity o trądziku

Trądzik jest chorobą, wokół której narosła cała masa legend. Opowiemy wam zarówno o najbardziej znanych mitach, jakie nagromadziły się wokół tego problemu, jak również o faktach, które należy potraktować bardzo poważnie.
Trądzik – zmora młodzieży
To jeden z najpopularniejszych mitów, które dotyczą trądziku. Choć schorzenie to dotyka rzeczywiście 80% nastolatków, jednakże nie jest ona wyłącznie zarezerwowana dla tej grupy osób. W dużym stopniu i coraz częściej dotyka ona osoby po trzydziestym roku życia, skutecznie komplikując i uprzykrzając życie.
Dyskomfort psychiczny
Prawdą jest, że choć trądzik nie jest chorobą, która może spowodować duże dolegliwości z natury fizycznych, jest on poważnym problemem zarówno estetycznym, jak również psychicznym, który może powodować wiele perturbacji. Jednym z najgroźniejszych, za to możliwych do wywołania stanów towarzyszących chorobie jest depresja oraz ogromny dyskomfort psychiczny. W związku z tym nie powinniśmy umniejszać problemu, który naprawdę może prowadzić do poważnych problemów.
Trądzik – choroba zakaźna
To powszechny mit, który pojawia się od wielu lat. Trądzikiem NIE DA się zarazić od innych, a bakterie, wywołujące go znajdują się we florze bakteryjnej także osób zdrowych.
Zła dieta prowadzi do trądziku
I tak i nie. Mimo panującej powszechnie opinii, odżywianie nie wpływa na powstawanie trądziku, a nieprawidłowości w sposobie rogowacenia ujść mieszków włosowych. Dieta może jedynie w przypadku niektórych osób nasilić zmiany trądzikowe, choć najnowsze badania dowodzą, iż nie dotyczy to dużej grupy osób dotkniętych zmianami trądzikowymi, a wyłącznie niewielkiego odsetka chorujących. U niektórych osób zauważa się nasilenie zmian skórnych po zjedzeniu tłustych potraw, bardzo ostrych, czy też po zjedzeniu czekolady. Jest to jednak dość rzadkie zjawisko, występujące tylko u niewielkiej liczby osób cierpiących z powodu trądziku.
Prawdą jest natomiast, iż odpowiednia dieta zbilansowana i bogata przede wszystkim w witaminy A oraz witaminy z grupy B może spowodować zmniejszenie wydzielania się łojotoku, a więc pozytywnie wpłynąć na stan oraz wygląd skóry twarzy.
Słońce i solarium to najlepsze lekarstwa na trądzik
To niezwykle popularny mit, w który wierzy wiele osób. o prawda słońce i solarium wspomagają leczenie trądziku, ale tylko chwilowo i co ważne, wysuszając skórę. Jednak proces nadmiernego wysuszenia skóry prowadzi do wzmożenia wydzielania się łoju, dlatego to błędne koło. Nie należy przy tym zapominać, iż nadmierne eksponowanie skóry na słońcu może prowadzić do znacznie poważniejszych problemów skórnych, niż trądzik – z czerniakiem włącznie!
Intensywne mycie twarzy wyleczy trądzik
To mit, w który wierzy bardzo dużo osób cierpiących z powodu chorób skóry. Częste, nadmierne i nazbyt dokładne mycie twarzy preparatami podrażniającymi skórę jest przyczyną nadmiernego wysuszenia skóry oraz wydzielania dużej ilości sebum, co z kolei powoduje pogorszenie się stanu skóry. Nie można jednak zapominać, iż prawidłowa higiena to sprawa kluczowa, dlatego też twarz należy myć dwa razy w ciągu dnia, najlepiej przy użyciu odpowiednich żeli antybakteryjnych i anty trądzikowych i ciepłej wody.
Trądzik? Tego się nie leczy
Zdanie to jest oczywiście nieprawdą. Trądzik, którego się nie leczy może doprowadzić do poważnych nieodwracalnych zmian na skórze. Zmiany trądzikowe pozostawione same sobie nie znikają, a wręcz nasilają się, powodując coraz większe problemy. W konsekwencji mogą zostać po nich nieestetyczne bruzdy i blizny. W dużym stopniu pomóc mogą odpowiednie suplementy diety oraz leki przeciwtrądzikowe, jednak tak jak w przypadku każdego schorzenia, zaleca się wizytę u specjalisty w celu leczenia zmian. Tylko pod profesjonalną opieką lekarza możemy pokonać zaawansowany trądzik.
Hormony działają na nasilenie zmian trądzikowych
Stwierdzenie powyższe jest faktem. Bardzo często nasilenie zmian można zauważyć pod koniec cyklu miesiączkowego, czyli tuż przed rozpoczęciem się menstruacji.
Podobne zmiany zaobserwować można w trakcie ciąży – u jednych kobiet ciąża może być przyczyną zupełnego ustąpienia zmian, u innych wręcz odwrotnie – poważne zaostrzenie trądziku. Przyczyną tego stanu rzeczy są zmiany hormonalne.